Jak skorygować sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie ze stawką VAT 22% zamiast 23%
Otrzymałam raport fiskalny za styczeń i luty ze stawką 22% VAT, a powinno być 23%. Raport styczniowy został rozliczony w deklaracji z błędną stawką. Jak skorygować taką pomyłkę?
PROBLEM
RADA
Korekty sprzedaży powinna Pani dokonać w sporządzonej na ten cel ewidencji korekt, a następnie na jej podstawie i otrzymanego raportu fiskalnego rozliczyć w deklaracji podatek należny przy zastosowaniu 23% stawki VAT. Jeśli w deklaracji za styczeń została rozliczona sprzedaż z zaniżoną stawką, należy złożyć korektę deklaracji wraz z wyjaśnieniem jej przyczyn i zapłacić ewentualną różnicę wynikającą z korekty wraz odsetkami za zwłokę. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2011 r. nowych stawek VAT obowiązkiem podatników prowadzących ewidencjonowanie sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych było ich dostosowanie do nowych stawek VAT. Wynika to z przepisu § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Zobowiązuje ono podatników do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków, oraz do niezwłocznego zgłaszania serwisowi każdej nieprawidłowości w pracy kasy. W większości wypadków konstrukcja kasy pozwala podatnikom we własnym zakresie dokonać zmiany (przeprogramowania) wysokości stawek VAT w kasie fiskalnej. Funkcja przeprogramowania wysokości stawek VAT i przyporządkowania im odpowiednich towarów i usług (z możliwością wielokrotnej korekty zaprogramowanej stawki) opisana jest w instrukcji kasy rejestrującej. Zgodnie z wymogami przywołanego rozporządzenia każda kasa rejestrująca powinna zapewniać ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego w warunkach umożliwiających wprowadzenie siedmiu stawek podatkowych oraz dawać możliwość dokonania 30 zmian tych stawek. Zmiany stawek VAT nie trzeba wpisywać do książki kasy (tzw. książki serwisowej). W razie trudności z samodzielnym przeprogramowaniem kasy podatnik powinien wezwać specjalistę, który dokonałby tej operacji. Jeżeli podatnik ma podpisaną umowę o stałej obsłudze serwisowej, mógł również domagać się od serwisanta dokonania powyższych operacji na warunkach przewidzianych w umowie.