Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-08

Opodatkowanie VAT usług obrotu wierzytelnościami

Opodatkowanie VAT usług obrotu wierzytelnościami od lat budzi kontrowersje zarówno w Polsce, jak i w niektórych innych państwach Unii Europejskiej. Dotyczą one charakteru transakcji oraz stron biorących w nich udział. W szczególności wątpliwości budzi zagadnienie, czy w przypadku przelewu wierzytelności ma miejsce świadczenie usług oraz która ze stron przelewu świadczy usługę, a także czy nabycie wierzytelności pieniężnej w celu jej windykacji lub jej dalszej odsprzedaży jest usługą ściągania długów albo factoringu w rozumieniu ustawy o VAT, opodatkowaną VAT stawką 22%, czy jednak zwolnioną z VAT usługą pośrednictwa finansowego.

Wraz z rozwojem gospodarczym, w wyniku dostrzeżenia w wierzytelności dobra majątkowego i dążenia do uczynienia tego dobra przedmiotem obrotu prawnego, stopniowo przełamywano pierwotne wyobrażenia, że wierzytelność nie może być oderwana od osoby wierzyciela i przeniesiona bez zmiany swej treści na inny podmiot.

Rozwinęła się praktyka dokonywania przez przedsiębiorców obrotu wierzytelnościami, a w szczególności rozwinął się factoring. Rozpowszechnił się on niemalże we wszystkich dziedzinach aktywności gospodarczej przedsiębiorców na świecie. Posłużenie się factoringiem umożliwia bowiem otrzymanie przez sprzedawcę czy usługodawcę należnej kwoty, zanim stanie się ona wymagalna. Factoring jest zatem narzędziem finansowania przedsiębiorstwa. Oprócz tego pozwala uniknąć komplikacji związanych z opieszałością dłużnika w zapłacie.

W gospodarce zaczęły pojawiać się międzynarodowe przedsiębiorstwa i grupy factoringowe, a także mniejsze podmioty specjalizujące się w tego typu działalności. W praktyce faktorami z reguły są instytucje bankowe bądź wyspecjalizowane spółki factoringowe. Podmioty te jednak niejednokrotnie zmuszone są zmierzyć się z problemem poprawnego opodatkowania świadczonych przez siebie usług w zakresie VAT. Kwestia ta od lat budzi bowiem kontrowersje.

Aby zrozumieć clou problemu, na wstępie należy wyjaśnić, na czym polega istota obrotu wierzytelnościami oraz factoringu i usług ściągania długów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00