Kiedy nie jest konieczna korekta podatku naliczonego przy sprzedaży samochodu używanego
Korzystam z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego od 2006 r. Odliczyłam 6000 zł VAT. Teraz zamierzam wykupić samochód, a następnie go sprzedać. Czy konieczna będzie korekta podatku naliczonego?
PROBLEM
RADA
Korekta podatku naliczonego przy sprzedaży samochodu używanego nie będzie konieczna, jeśli: sprzedaż zostanie opodatkowana VAT, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia tego samochodu lub sprzedaż zostanie dokonana po okresie korekty (który zależy od wartości początkowej samochodu). Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Leasing operacyjny w świetle przepisów ustawy o VAT nie stanowi dostawy towarów, tylko świadczenie usługi. Oznacza to, że wszystkie opłaty dokonywane na podstawie tej umowy były zapłatą za świadczone usługi. Przepisy art. 91 ustawy o VAT, określające obowiązek dokonywania korekt rozłożonych w czasie na skutek zmiany przeznaczenia towarów, odnoszą się wyłącznie do nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego ich użytkowania. Nie mają zatem zastosowania do nabytych usług. W konsekwencji oznacza to, że VAT odliczony przez firmę od opłat za nabywane usługi leasingu operacyjnego z tytułu używania samochodu w ramach tej umowy nie podlega korekcie rozłożonej w czasie.