Porada
Jak rozliczać należności pracownicze wypłacane w jednym miesiącu w różnych terminach
Rozliczanie należności pracowniczych wypłacanych w różnych terminach w ciągu miesiąca wymaga uwzględnienia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Od przychodów ze stosunku pracy odlicza się zryczałtowane koszty ich uzyskania, zaś zaliczkę na podatek wylicza się od każdej należności podlegającej opodatkowaniu. Miesięcznego rozliczania podatku i składek dokonuje się w sposób narastający, czyli z uwzględnianiem kwot przekazanych pracownikowi w poprzednich terminach danego miesiąca.
Każdy pracodawca wypłacający zatrudnionym osobom określone należności zobligowany jest do prawidłowego ich rozliczania pod względem podatkowo-składkowym. Wymaga to właściwego skalkulowania:
● składek ZUS, zgodnie z postanowieniami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
● zaliczek na podatek na podstawie regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).
Wypełnianie obowiązków płatnika składek i podatku komplikuje się, gdy pracownicy otrzymują w jednym miesiącu kilka świadczeń w różnych terminach. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia np. przy wypłacie płacy zasadniczej oraz osobno premii, nagrody czy innego dodatku do wynagrodzenia.
Pojedyncze koszty i kwota zmniejszająca podatek
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right