Porada
Jak ustalić wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta
Niedzielna bądź świąteczna praca musi być każdorazowo odpowiednio rekompensowana pracownikowi. Oprócz normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny pracownik powinien otrzymać dzień wolny od pracy. Jeśli jednak pracodawca nie ma możliwości udzielenia takiego dnia, wówczas jest zobowiązany do wypłacenia pracownikowi odpowiednich dodatków z tytułu pracy w niedzielę lub święto.
Posłuchaj audiokomentarza: Usługi transgraniczne, a rekompensata za pracę w święta
Za pracę w niedzielę i święto uznaje się pracę między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego, jeśli pracodawca w regulaminie pracy nie wskazał innych godzin. Generalnie jest ona dozwolona na zasadzie wyjątku. Takie wyjątkowe sytuacje określa art. 15110 Kodeksu pracy (dalej: k.p.). Zlecanie pracy niedzielnej i świątecznej dopuszczono m.in.:
● w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
● w transporcie i komunikacji,
● przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (np. w gastronomii lub zakładach świadczących usługi dla ludności).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right