Porada
Jakie są zasady wypłacania świadczeń chorobowych na przełomie roku
Na przełomie roku pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia chorobowego należy wypłacić swoim pracownikom za czas choroby. Czy zawsze od nowego roku należy wypłacać wynagrodzenie chorobowe czy może zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Ponadto pojawiają się pytania, czy należy przeliczyć od 1 stycznia 2016 r. podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.
Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych zobowiązani są do ustalania prawa i wypłacania tych zasiłków przez cały rok kalendarzowy, jeżeli 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku. Pracodawca wypłacając świadczenie chorobowe, musi ustalić, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy.
Do jakich świadczeń z tytułu choroby uprawniony jest pracownik
Pracownik w przypadku choroby ma prawo do dwóch świadczeń chorobowych, tj.:
● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą - tzw. wynagrodzenia chorobowego, które jest wypłacane i finansowane przez pracodawcę (art. 92 Kodeksu pracy), albo
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right