Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-02

Jakie wydatki może zakwestionować fiskus, gdy korzystamy z ulgi rehabilitacyjnej

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, wobec którego orzeczono I albo II grupę inwalidzką, może korzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Rozlicza się ją w ramach zeznania rocznego. Chociaż ulga ta jest pożądana społecznie i faktycznie potrzebna osobom chorym, to przez fiskusa jest oceniana bardzo rygorystycznie. Z uwagi na zbliżający się termin złożenia zeznania rocznego za 2014 r. przypominamy zasady korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Wskazujemy jednocześnie wydatki, które są przez organy podatkowe kwestionowane jako podlegające rozliczeniu w ramach tej ulgi.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną albo posiadający taką osobę na utrzymaniu ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (art. 26 ust. 1 pkt 6 updof). W ten sposób może realnie pomniejszyć zobowiązanie podatkowe. Ustawodawca stworzył jednocześnie zamknięty katalog wydatków uznawanych za spełniające cele rehabilitacyjne (art. 26 ust. 7a updof).

UWAGA!

Rodzaje wydatków, które można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, prezentujemy w dodatku do Mk "WSKAŹNIKI i stawki".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00