Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-02-17

Rozliczanie straty w zeznaniu podatkowym

Przepisy ustaw o podatku dochodowym umożliwiają podatnikom odliczanie strat podatkowych poniesionych w poprzednich latach. W artykule omawiamy zasady obowiązujące w tym zakresie.

Pojęcie straty

Nie zawsze w roku podatkowym przychody osiągnięte przez podatnika są wyższe od kosztów ich uzyskania (w przypadku CIT) albo przychody osiągnięte przez podatnika z danego źródła przychodów są wyższe od kosztów uzyskania przychodów z tego źródła (w przypadku PIT). Możliwa jest sytuacja odwrotna. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad przychodami jest w takich przypadkach stratą (art. 7 ust. 2 updop) lub stratą podatkową ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 updof). A zatem - jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 maja 2010 r. (sygn. II FSK 72/09) - strata jest:

(...) przeciwieństwem dochodu, czyli występującą w podatkach dochodowych różnicą pomiędzy wysokością przychodów a wysokością kosztów ich uzyskania, w sytuacji gdy koszty przewyższają przychody.

Uprawnienie do odliczania strat od dochodu

Strata podatkowa ma charakter szczególny, gdyż w kolejnych latach może być uwzględniana w rozliczeniach podatkowych. O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5 updop). Odpowiednikiem tego przepisu w podatku dochodowym od osób fizycznych jest art. 9 ust. 3 updof.

Należy podkreślić, że omawiana możliwość dotyczy straty podatkowej, której zasady obliczania określają przepisy art. 7 updop oraz art. 9 updof. Stracie podatkowej nie musi towarzyszyć strata ekonomiczna. Jak czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 9 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Lu 1004/13):

(...) wystąpienie straty w znaczeniu ekonomicznym, tj. wydatkowanie przez podatnika większej ilości środków, niż faktycznie uzyskane z tytułu prowadzonej działalności w danym okresie rozliczeniowym, nie musi się, w świetle przywołanych definicji dochodu i straty, przekładać na stratę podatkową, której wielkość determinują przychody nieobjęte zwolnieniami oraz wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00