Porada
Jakie przychody z dotacji są zwolnione od podatku dochodowego
Przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych są, między innymi, otrzymane pieniądze (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop), w tym szeroko pojęte dotacje (czyli nie tylko dotacje, ale również refundacje, subwencje, dopłaty i podobnego typu dofinansowania). W konsekwencji w związku z otrzymywaniem dotacji powstają przychody podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Często jednak są to przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 17 updop. W opracowaniu przedstawiamy, które dotacje mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Dotacje z SAPARD
Teoretycznie pierwszym z takich zwolnień jest zwolnienie obejmujące dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD) - art. 17 ust. 1 pkt 14a updop. Zwolnienie to nie ma jednak obecnie praktycznego zastosowania, gdyż program SAPARD został zakończony w 2006 r.
Dotacje otrzymywane w związku z nabyciem lub wytworzeniem podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych
Kolejne (tym razem mające bardzo często zastosowanie) zwolnienie od podatku obejmujące dotacje wynika z art. 17 ust. 1 pkt 21 updop. Zwolnienie to obejmuje dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. A zatem wszelkiego rodzaju dotacje otrzymywane w związku z nabyciem lub wytworzeniem podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych są zwolnione od podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right