Porada
Jak szczegółowo należy opisać towar lub usługę na paragonie fiskalnym
Paragon fiskalny powinien zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Ponadto paragon fiskalny może (ale nie musi) zawierać w miejscu określonym dla nazwy również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy. Takie reguły obowiązują od 1 kwietnia br., choć podatnicy zyskali czas do końca września na dostosowanie kas do nowych wymogów.
Nowe przepisy, choć bezwzględny obowiązek ich stosowania powstanie dopiero od 1 października br., już teraz wywołują niepokój u wielu podatników stosujących kasy fiskalne. W rezultacie restaurator zastanawia się, czy obiad wydany klientowi oznaczać według dotychczasowej nazwy, tj. jako "usługę gastronomiczną", czy jako "zupę pomidorową, kotlet schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą". Z kolei lekarz stomatolog, którego działalność jest zwolniona z VAT, ma wątpliwości, czy dotychczasową nazwę "usługi stomatologicznej" podawaną na paragonie fiskalnym należy zastąpić bardziej szczegółową nazwą usługi polegającą na wskazaniu konkretnego zęba w łuku zębowym, którego dotyczyła wykonana usługa, np. "usunięcie zęba - górna prawa czwórka".
Zobacz e-poradnik "Kasy rejestrujące w 2013 r." dostępny na www.inforfk.pl
Zmiany w zakresie nazewnictwa podawanego w paragonach fiskalnych zostały wprowadzone do rozporządzenia w nawiązaniu do wyroku NSA z 9 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 63/09. W wyroku tym sąd nie zaakceptował przyjętego przez podatnika sposobu oznaczania sprzedawanych towarów, który polegał na wskazywaniu w paragonach fiskalnych sprzedaży gazet, czasopism i innych periodyków nazwy tych towarów oznaczonych jako "prasa 0%", "prasa 7%" oraz "prasa 22%". W tych okolicznościach NSA uznał, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right