Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-09-12

Rozliczanie podatków oraz składek ubezpieczeniowych osób współpracujących

W praktyce zdarza się, że osoby fizyczne korzystają przy prowadzeniu działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny jako współpracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej z pomocą członków rodziny wymaga prawidłowego rozliczenia podatków oraz składek opłacanych za te osoby. W opracowaniu przedstawiamy specyfikę rozliczeń podatkowych i składkowych związanych z taką współpracą.

Opracowanie składa się z:

● części I - "Skutki podatkowe zatrudniania członków rodziny",

● części II - "Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu oraz zasady opłacania składek za współpracujących członków rodziny",

● części III - "Przykładowo wypełnione wzory formularzy ZUS składanych za osobę współpracującą".

Kto to jest "osoba współpracująca"

Definicja osoby współpracującej została zawarta w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za osobę taką uważa się:

● małżonka,

● dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,

● rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające

- jeżeli pozostają z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą oraz osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. Za osoby współpracujące nie uważa się ww. osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulując kwestię rozliczania współpracowników, posługuje się tym pojęciem, ale nie definiuje go. W praktyce przyjęło się, że należy w tym przypadku odwoływać się do definicji z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

I. Skutki podatkowe zatrudniania członków rodziny

Korzystając w prowadzonej działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny, należy pamiętać, że dla celów podatkowych uważa się ich za osoby współpracujące niezależnie od istnienia podstawy prawnej zatrudnienia, jak również - jeżeli taka podstawa prawna istnieje - od rodzaju podstawy prawnej. Osobami współpracującymi są zatem członkowie rodziny współpracujący w prowadzeniu działalności gospodarczej bezumownie, jak i na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych (umów zlecenia czy umów o dzieło). Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze skutkami podatkowymi korzystania w prowadzonej działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny.

1. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacane członkom rodziny

PROBLEM

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Na podstawie umów o pracę zatrudnia żonę, syna oraz ojca. Czy wynagrodzenia im wypłacane podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00