Porada
Do 30 kwietnia należy sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2011 r.
Do 30 kwietnia br. płatnicy powinni sprawdzić, a w razie potrzeby skorygować przekazane do ZUS dokumenty rozliczeniowe za 2011 r. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, a zostaną stwierdzone nieprawidłowości, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 zł.
Płatnik składek jest zobowiązany do korekty dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS na bieżąco, gdy okażą się one sporządzone nieprawidłowo. Płatnicy powinni pamiętać, że korekty wymaga nie tylko źle obliczona podstawa wymiaru i wysokość wykazanych składek, ale również dane identyfikacyjne (płatnika lub osób ubezpieczonych) czy kody tytułów ubezpieczeniowych. Ponadto błędy wymagające korekty mogą pojawić się także w dokumentacji rozliczeniowej dotyczącej wypłaconych świadczeń.
Ustawodawca przewidział przy tym określone terminy na sporządzenie i przekazanie do ZUS dokumentów rozliczeniowych korygujących. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać dokumenty rozliczeniowe korygujące:
● w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS,
● nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji - jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji,
● nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania protokołu kontroli - jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze kontroli.