Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-10-17

Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki dotyczące wyjazdu pracownika za granicę w związku ze szkoleniem z zakresu montażu i uruchomienia maszyny do produkcji

Polska firma kupiła u producenta maszyn w Niemczech wtryskarkę z pełnym oprzyrządowaniem do produkcji swoich wyrobów gotowych. Ze względu na warunki zakupu i gwarancji na maszynę producent zastrzega sobie, aby klient przed zakupem maszyny przeszkolił swojego pracownika w zakresie montażu i uruchomienia wtryskarki. Problematyka szkolenia obejmuje sprawy techniczne i jest adresowana do osób z działów utrzymania ruchu lub innych odpowiedzialnych za sprzęt i infrastrukturę techniczną. W związku z tym pracownik został wysłany w podróż służbową do dostawcy maszyny na szkolenie do Niemiec. Dostawca maszyny wystawił na polskiego kontrahenta (czynnego podatnika VAT, zarejestrowanego w Polsce dla transakcji wewnątrzwspólnotowych) fakturę zaliczkę w wysokości 25 000 euro. Następnie firma niemiecka wystawiła fakturę za szkolenie pracownika w swojej siedzibie - 400 euro oraz fakturę końcową na pozostałą wartość maszyny, tj. 110 000 euro. Dodatkowo pracownik przedstawił pracodawcy do rozliczenia rachunki związane z jego podróżą służbową na szkolenie w siedzibie dostawcy maszyny. Nabywca maszyny nie posiada rachunków walutowych, jedynie rachunek bieżący w PLN. Podatnik stosuje tzw. podatkową formę ustalania różnic kursowych.

PROBLEM

Czy wydatki poniesione w związku z delegacją pracownika na szkolenie do Niemiec powinny zostać zaliczone do kosztów bieżącego okresu, czy powinny zostać ujęte jako wydatki zwiększające wartość początkową maszyny i wraz z nią być w całości amortyzowane? Jak prawidłowo ustalić wartość początkową tego środka trwałego i go amortyzować? Czy w związku z zakupem maszyny i szkoleniem pracownika powstałe różnice kursowe będą stanowić koszty finansowe bieżącego okresu, czy także powinny zostać zaliczone w poczet wartości początkowej tego środka trwałego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00