Porada
Kiedy uproszczona metoda wpłaty zaliczek jest korzystna
Istotą uproszczonej metody wpłacania miesięcznych zaliczek jest ustalenie ich wysokości na podstawie dochodu z lat poprzednich. Zaliczki są więc wpłacane w oderwaniu od dochodu uzyskiwanego w bieżącym roku. Czy ta metoda wpłaty zaliczek może być korzystna dla podatnika?
Uproszczoną formę wpłacania miesięcznych zaliczek mogą wybrać:
● podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przy opłacaniu zaliczek z prowadzonej działalności gospodarczej - art. 44 ust. 6b updof,
● podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - art. 25 ust. 6 updop.
Podatnicy PIT
W przypadku podatników PIT tę metodę wpłacania zaliczek mogą stosować przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej oraz opodatkowani podatkiem liniowym.
Przedsiębiorcy, których dochody są opodatkowane , zaliczkę miesięczną w uproszczonej formie ustalają w 2011 r. jako 1/12 kwoty podatku obliczonego z zastosowaniem skali podatkowej obowiązującej w 2011 r. od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który został wykazany w zeznaniu podatkowym za 2009 r., złożonym przez podatnika do urzędu skarbowego w 2010 r. Jeżeli w zeznaniu za 2009 r. podatnik nie wykazał dochodu z działalności gospodarczej albo dochód ten nie przekroczył kwoty wolnej - za podstawę obliczenia uproszczonej zaliczki przyjmuje się wówczas dochód z działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu rocznym za 2008 r., złożonym do urzędu skarbowego w 2009 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right