Porada
Jak ewidencjonować refakturowanie kosztów najmu
Wystawiamy faktury VAT z tytułu refakturowania kosztów najmu pomieszczeń. Faktury są wystawione w miesiącu następnym za miesiąc poprzedni. Na koncie rozrachunków z kontrahentami faktury księgowane są w miesiącu wystawienia. W jakim okresie należy wykazać przychody z tytułu refaktur? Jak powinno wyglądać ich księgowanie? Jak rozliczać przychody i refakturowane koszty na przełomie miesiąca, a jak na przełomie roku?
problem
rada
Biorąc pod uwagę przepisy podatkowe, przychód należny powinni Państwo wykazywać w dacie wystawienia refaktury, chyba że refaktura dotyczy tzw. usług ciągłych i w umowie ustalono, że koszty są rozliczane okresowo. Wówczas za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, określonego w umowie lub na wystawionej refakturze, z tym że przychód należy wykazać nie rzadziej niż raz w roku. Powyższe zasady ujmowania przychodów mogą być stosowane również na potrzeby prowadzenia rachunkowości, po zatwierdzeniu ich przez kierownika jednostki, w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości.
uzasadnienie
Problem refakturowania usług nie jest unormowany przepisami prawa bilansowego ani podatkowego. Ponieważ zjawisko to występuje powszechnie, w praktyce wykształciły się pewne zasady refakturowania.
Na czym polega refakturowanie
Refakturowanie jest odsprzedażą usług w celu przeniesienia kosztów poniesionych przez podmiot refakturujący na inny podmiot, który faktycznie z usług korzystał. Podmiot dokonujący refakturowania odsprzedaje na rzecz finalnego odbiorcy usługi, których sam nie świadczył.
Z refakturowaniem mamy do czynienia wówczas, gdy umowa łącząca strony, np. umowa najmu, przewiduje ten sposób wzajemnych rozliczeń. Zasadą jest, że przy refakturowaniu usług nie dolicza się żadnej marży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right