Porada
Jak rozliczać odchylenia od cen sprzedaży brutto
Spółka z o.o. zajmuje się (między innymi) sprzedażą detaliczną. Ewidencja towarów prowadzona jest w cenach sprzedaży (cena zakupu + odchylenia z tytułu marży i podatku VAT). W punktach sprzedaży detalicznej obrót jest rejestrowany za pomocą kas fiskalnych. Spółka ustala koszt własny sprzedaży, dokonując wyliczenia odchylenia z tytułu marży na podstawie stanu odpowiednich kont oraz odchylenia z tytułu VAT na podstawie dobowych raportów fiskalnych (wartość sprzedaży brutto minus wyliczone odchylenia z tytułu marży minus VAT z raportów kas fiskalnych). Problem polega na tym, że sprzedawcy się mylą i czasami zdarza się im sprzedać towar nie w tej stawce VAT, w której powinni. Z tego powodu salda kont odchyleń z tytułu VAT dla poszczególnych stawek są niezgodne ze stanem rzeczywistym.
PROBLEM
W związku z tym w trakcie rozliczenia inwentaryzacji przeprowadzonej na dzień 31 grudnia zamierzam ustalić stan rzeczywisty z podziałem ceny detalicznej na poszczególne jej składniki (cena brutto, odchylenia z tytułu marży, odchylenia z tytułu VAT z podziałem według stawek) i na tej podstawie dokonać przeksięgowań urealniających stany kont związanych z ewidencją sprzedaży detalicznej, a także - jeżeli zajdzie taka potrzeba - zmniejszyć lub zwiększyć koszty uzyskania przychodów. Aby w przyszłości uniknąć takich jak opisane rozbieżności, od nowego okresu sprawozdawczego planuję rozpocząć rozliczanie odchyleń z tytułu VAT na podstawie wyliczeń wynikających ze stanu kont księgowych (towary na składzie i odchylenia z tytułu VAT), zamiast rozliczać te odchylenia na podstawie dobowych raportów fiskalnych. Czy takie działanie jest prawidłowe?
RADA
Stosowana dotychczas przez spółkę Czytelnika metoda rozliczania odchyleń z tytułu VAT, dotyczącego sprzedanych towarów - na podstawie raportów z kas fiskalnych, jest prawidłowa i nie należy jej zmieniać. Proponowane przez Czytelnika rozliczanie odchyleń z tytułu VAT na podstawie "wyliczeń wynikających ze stanu kont księgowych" nie będzie właściwe, gdyż zapisy w księgach rachunkowych powinny przede wszystkim wynikać z dowodów księgowych, a tymi w zakresie sprzedaży detalicznej są wydruki z kas fiskalnych. Szczegóły - w uzasadnieniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right