Artykuł
ZUS wyjaśnia zasady przyznawania świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
Od dnia 1 lipca 2009 r. obowiązuje przepisy ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz.800), zwanej dalej ustawą.
Ustawa uregulowała, m. in., warunki nabywania i utraty prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasady postępowania o ich przyznanie, a także zasady ustalania wysokości oraz wypłaty tych świadczeń.
Kto może nabyć prawo do świadczenia kompensacyjnego?
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zwanego dalej świadczeniem kompensacyjnym, przysługuje nauczycielom w rozumieniu ustawy.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy, świadczenie kompensacyjne mogą uzyskać nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w następujących placówkach:
● publicznych i niepublicznych przedszkolach,
● szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
● publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
● młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
● młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
● specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
● specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
● ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku: rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
● placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Świadczenie kompensacyjne może być przyznane tylko takiemu nauczycielowi, który ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie, pozostawał w stosunku pracy na stanowisku nauczyciela w w/w jednostkach. Jeżeli więc po ustaniu tego stosunku pracy, a jeszcze przed zgłoszeniem tego wniosku nauczyciel podjął inne zatrudnienie lub działalność, nie może nabyć prawa do świadczenia kompensacyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right