Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-17

Jak rozliczyć wydatki na organizację Dnia Dziecka w firmie

Dzień Dziecka to co prawda święto naszych pociech, ale wielu przedsiębiorców hojnie wspiera atrakcje przygotowane dla najmłodszych z tej okazji. Niestety i w tym przypadku nie można uciec przed prozą przepisów podatkowych czy ubezpieczeń społecznych. Sposób organizacji Dnia Dziecka oraz finansowania przygotowanych atrakcji przekłada się na zróżnicowanie skutków fiskalnych. I w tym przypadku są warianty korzystniejsze, jak też mniej korzystne dla przedsiębiorcy.

Paczki dla dzieci

Jedną z popularnych atrakcji z okazji Dnia Dziecka jest ufundowanie przez przedsiębiorcę paczek dla małoletnich dzieci pracowników. Przedsiębiorcy prowadzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają wybór - ufundować paczki ze środków obrotowych bądź ze środków ZFŚS. Przedsiębiorcom nieprowadzącym ZFŚS pozostają środki obrotowe.

Paczki z ZFŚS

Finansując paczki ze środków ZFŚS, należy to uczynić zgodnie z obowiązującymi zasadami gospodarki środkami tego funduszu. Osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są:

● pracownicy oraz członkowie ich rodzin,

● emeryci, renciści - byli pracownicy oraz członkowie ich rodzin.

Inne osoby mogą być uprawnione do korzystania z funduszu tylko poprzez odpowiedni zapis w regulaminie ZFŚS (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS).

Oznacza to, że bez szczególnych zapisów w regulaminie ZFŚS paczki z funduszu można przyznać dzieciom pracowników, ewentualnie dzieciom emerytów, rencistów - byłych pracowników.

Fundując paczkę z ZFŚS, należy również stosować tzw. kryterium socjalne, tj. wartość paczek powinna być zróżnicowana w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. W przypadku paczek o jednakowej wartości dla wszystkich uprawnionych ze strony Państwowej Inspekcji Pracy może paść zarzut, że środkami funduszu pracodawca gospodaruje niezgodnie z ustawą o ZFŚS. Skutkiem tego może być grzywna nałożona na pracodawcę (art. 12a ust. 1 ustawy o ZFŚS).

Paczek ufundowanych z ZFŚS pracodawca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem są odpisy na ZFŚS, pod warunkiem przekazania ich na rachunek funduszu (art. 23 ust. 1 pkt 7 updof, art. 16 ust. 1 pkt 9 updop).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00