comment
Porada
Data publikacji: 2005-07-29
Jak płacić podatek od zaliczek dotyczących eksportu i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od 1 czerwca 2005 r.
Pytanie dotyczy zaliczek (przedpłat) otrzymywanych z tytułu eksportu oraz WDT w związku z nowelizacją ustawy o VAT obowiązującą od 1 czerwca 2005 r.
PROBLEM
Zaliczki w eksporcie:
1) Jak praktycznie rozwiązać problem otrzymanej zaliczki dotyczącej eksportu, jeżeli jej wpływ na nasze konto można stwierdzić z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ na wyciągi bankowe oczekuje się kilka dni? Czy w świetle nowej ustawy można bez konsekwencji wystawić fakturę z kilkudniowym opóźnieniem w momencie otrzymania wyciągu bankowego, pod warunkiem że nie będzie to następny miesiąc?
2) Co zrobić w sytuacji, gdy wiemy, że kontrahent wysyła do nas kwotę inną niż ta, która wpłynęła na nasze konto? Pomniejszona została o koszty banku zagranicznego.
3) Jak postąpić w sytuacji, gdy otrzymujemy 100% zaliczkę na towar i wystawiamy fakturę zaliczkową? W momencie gdy chcemy wysłać do kontrahenta towar, okazuje się, że zmienił się asortyment (modele), a więc nastąpiła różnica w cenie. Czy należy wystawić fakturę korygującą tak jak w przypadku korekt dla odbiorców krajowych i kiedy ująć ją w deklaracji VAT-7?
Zaliczki w WDT:
1) Jak na gruncie nowej ustawy rozumieć zapis art. 20 ust. 3 mówiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny? Czy to znaczy, że w dniu otrzymania zaliczki należy wystawić fakturę na część otrzymanej zaliczki?
2) Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, czy 15. dnia miesiąca, w którym dokonano dostawy?
Pozostało 79% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right