Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-13

Jakie są obowiązki płatnika w przypadku wypłat czeków zagranicznych wystawionych w Stanach Zjednoczonych - wyjaśnienie US

Bank nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy od czeków zagranicznych, bowiem klient złożył oświadczenie, że podatek jest pobierany za granicą. Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że błędne jest stanowisko płatnika, iż to podatnik ponosi odpowiedzialność za zapłatę należności podatkowych w sytuacji złożenia przez niego ustnego oświadczenia o pobraniu podatku za granicą i że to podatnik powinien dopłacić brakujące kwoty w zeznaniu rocznym.

Na podstawie poczynionych ustaleń można stwierdzić, iż bank dokonuje wypłat podatnikowi świadczeń emerytalnych z USA na podstawie czeków zagranicznych. Od wypłacanych świadczeń bank nie pobrał zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zaś ich niepobranie uzasadnił złożeniem przez podatnika ustnego oświadczenia o pobraniu podatku za granicą od dochodów wypłaconych na podstawie ww. czeków. Zdaniem banku płatnik w takiej sytuacji nie ma obowiązku badania rzetelności oświadczenia, zaś podatnik przez złożenie oświadczenia bierze za nie pełną odpowiedzialność. Bank stoi na stanowisku, że odpowiedzialność ta polega w szczególności na tym, iż w przypadku podlegania opodatkowaniu w Polsce dochodów otrzymanych przez podatnika na podstawie ww. czeków to podatnik powinien dopłacić w rozliczeniu rocznym, o ile nie korzysta ze specjalnej zniżki z tytułu kombatanctwa (do zapytania załączono decyzję Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie o przyznaniu podatnikowi uprawnień kombatanckich). Następnie płatnik uzyskał informację z Ambasady USA, iż podatnikowi od amerykańskich świadczeń wypłacanych do Polski przez Zarząd Ubezpieczeń Społecznych w Baltimore (Social Security Administration) amerykański federalny podatek dochodowy nie jest potrącany. W tym stanie faktycznym płatnikowi nasunęły się wątpliwości, czy płatnik powinien dokonać skorygowania wpłaconych organowi podatkowemu zaliczek, czy też podatnik sam ma obowiązek prawidłowego rozliczenia podatku w zeznaniu rocznym. Zdaniem płatnika w takiej sytuacji nie bank ma obowiązek dokonania korekty wpłaconych zaliczek, lecz podatnik powinien rozliczyć należności podatkowe związane z otrzymaniem ww. dochodu w zeznaniu rocznym. W przypadku udzielenia odpowiedzi, iż płatnik miał obowiązek pobrania zaliczki w opisanej wyżej sytuacji, pytający zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy bank ma obowiązek potrącić kwoty należnych od ww. świadczeń, a niepobranych zaliczek z bieżących wypłat podatnika. Zdaniem płatnika bank nie powinien dokonywać tego potrącenia. (...)
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00