comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-29
Przychody, koszty oraz zobowiązania podatkowe syndyka
Wynagrodzenie przysługujące syndykowi za zlecone przez sąd do wykonania określone czynności należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Syndyka powołuje sąd po ogłoszeniu upadłości. Jego zadaniem jest zarządzanie majątkiem upadłego oraz wykonywanie czynności przy likwidacji tego majątku. W sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego, ale w imieniu własnym.
Syndykowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czynności odpowiadające wykonanej pracy, w tym również prawo do zaliczek orzekanych przez sędziego-komisarza. Wynagrodzenie syndyka za zlecone przez sąd do wykonania określone czynności należy - moim zdaniem - na podstawie art. 13 pkt 6 updof traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Takimi samymi przychodami są również zaliczki otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym.
Na podstawie art. 41 updof osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej dokonujące wypłaty należności osobom prowadzącym działalność wykonywaną osobiście są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka