Artykuł
Ocena zagrożeń przy ręcznych pracach transportowych
Bóle pleców, rąk, a także kręgosłupa w odcinku szyjnym mają swoje przyczyny przede wszystkim w niewłaściwym sposobie wykonywania pracy. Dodatkowo pojawianiu się tego typu dolegliwości służy przemieszczanie ładunków o określonych cechach (np. znaczna masa przekraczająca możliwości operatora, nieporęczność ładunku), a także niestosowanie sprzętu pomocniczego zmniejszającego uciążliwości wynikające z ręcznych prac transportowych. Radzenie sobie z tymi problemami, w tym opis sytuacji oraz diagnoza problemu, jest możliwe poprzez zaadoptowanie do tego celu kompleksowej oceny ryzyka zawodowego.
Karolina Główczyńska-Woelke
inspektor pracy, audytor wewnętrzny systemów zarządzania bhp
Identyfikacja zagrożeń dla osób, które dobrze znają charakter pracy i warunki panujące w środowisku pracy, nie będzie problemem. Przy dokonywaniu identyfikacji zagrożeń pomocne będą następujące pytania: CO zagraża (w jakim zakresie)? i KTO jest narażony? Pomocne okazać się mogą również opisane przykłady zagrożeń związanych z ręcznymi pracami transportowymi oraz metody określania i ich zakres.
Podczas oceny ryzyka zawodowego, a przede wszystkim podczas identyfikacji zagrożeń, należy wziąć pod uwagę:
● przemieszczany przedmiot,
● warunki środowiska pracy,
● organizację pracy, w tym stosowane sposoby wykonywania pracy,
● indywidualne predyspozycje pracownika.
Krok 1
Czynniki ryzyka wynikające z charakterystyki przemieszczanego ładunku
Zbyt duża masa ładunku
Masa przemieszczanego ładunku - gdy jest zbyt duża i przewyższa możliwości człowieka, może stanowić poważne ryzyko dla jego zdrowia. W krajowych przepisach zawarte są dopuszczalne wartości mas, których niedotrzymywanie może wywołać konsekwencje zdrowotne
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right