Porada
Jakie są sposoby identyfikacji zagrożeń mikrobiologicznych w pomieszczeniach?
W budynkach, które zostały skażone przez szkodliwe czynniki biologiczne na skutek zalania, w celu ochrony zdrowia narażonych osób, zabezpieczenia przed korozją biologiczną czy późniejszą kontrolą higieniczną wnętrza konieczne może być przeprowadzenie jakościowej i ilościowej oceny czystości mikrobiologicznej powietrza i powierzchni. Jakimi metodami są pobierane próbki do badań?
Dr hab. n. med. Rafał L. Górny
Pracownia Zagrożeń Biologicznych, Zakład Zagrożeń Chemicznych i Pyłowych, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
PROBLEM
RADA
W Polsce warunki pobierania mikrobiologicznych próbek powietrza w odniesieniu do mikroorganizmów i endotoksyn bakteryjnych określają Polskie Normy PN-EN 13098 i 14042. W pierwszej z nich podane są m.in. zalecenia dotyczące pobierania próbek metodami wolumetrycznymi, dopuszczając możliwość oceny stopnia mikrobiologicznego skażenia powietrza przez oznaczenie składników komórek mikroorganizmów (endotoksyn, glukanów) oraz pierwotnych i wtórnych (mikotoksyny) metabolitów. W drugiej znajdziemy wytyczne dotyczące procedur wyboru, stosowania i obsługi przyrządów pomiarowych stosowanych w pomiarach m.in. czynników biologicznych. Podane są też zasady doboru procedur pomiarowych i przyrządów, charakterystyki działania poborników wraz z opisem metod pobierania oraz praktyczne zasady ich stosowania w pomiarach osobistych i stacjonarnych. W odniesieniu do czynników biologicznych norma ta omawia metody pomiaru zawieszonych w powietrzu mikroorganizmów i endotoksyn z zastosowaniem impaktorów, impingerów i poborników z filtrem. Choć obie te normy dotyczą środowiska pracy, to zalecenia metodyczne w nich zawarte mogą być również z powodzeniem stosowane w higienicznej ocenie nieprzemysłowego środowiska wnętrz.