Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-09-01

Sprawozdanie z działalności jednostki

Niniejsze opracowanie jest drugą częścią cyklu na temat sprawozdania z działalności jednostki. W poprzednim numerze miesięcznika autorka poruszyła m.in. zagadnienia związane z wymogami stawianymi przez ustawę o rachunkowości w kontekście sprawozdań z działalności jednostki.

Przyszłość
Cechą charakterystyczną raportów rocznych jest to, że opisując przeszłość, stanowią jednocześnie podstawę do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości spółki. Jest to niezwykle trudne zadanie dla użytkowników sprawozdań, wymagające olbrzymiej wiedzy. Podstawą do sporządzania prognoz mających ułatwić podejmowanie decyzji jest przede wszystkim analiza danych historycznych, wyznaczenie trendów, określenie zależności między różnymi kategoriami ekonomicznymi oraz wpływu warunków zewnętrznych na osiągane przez przedsiębiorstwo wyniki finansowe.
Drugą grupę niezbędnych w procesie predykcji informacji stanowią założenia odnośnie do warunków makroekonomicznych i prawnych funkcjonowania spółki, a także do środowiska konkurencyjnego, które będzie stanowić podstawę do oceny przyszłych zachowań klientów. Osobną kwestią są wreszcie plany spółki dotyczące przyszłych kierunków jej działań i rozwoju.
Zadaniem spółki jest ułatwienie interesariuszom sporządzania prognoz. Raport powinien mieć jak największą wartość prospektywną - informacje w nim zawarte powinny umożliwiać dokonanie analizy przyszłej sytuacji finansowej spółki. Nie należy jednak wymagać, aby przedsiębiorstwa całkowicie wyręczały użytkowników raportów w tym zakresie.
Przygotowanie raportu w części odnoszącej się do przyszłości budzi zrozumiałe opory i obawy. Są one związane z ryzykiem podawania informacji obarczonych dużą niepewnością. Każda prognoza jest sporządzana na podstawie określonych założeń, które zwykle są obarczone jakimś błędem; błędy założeń ze zwielokrotnioną siłą przekładają się na błędy prognoz. Inny rodzaj obaw dotyczy ujawnienia informacji o planach spółki i związanego z tym niebezpieczeństwa utraty przewagi konkurencyjnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00