Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-01

MSR 36 „Utrata wartości aktywów” - praktyczne aspekty wdrożenia w polskich warunkach

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w zakresie wyceny aktywów posiadanych przez jednostkę kierują się pewną nadrzędną zasadą. Według niej wartość bilansowa żadnego składnika aktywów nie może przekraczać wartości przyszłych strumieni pieniężnych netto możliwych do uzyskania z tego składnika aktywów. Zasada ta nie jest wprost wyprowadzona przez ustawę o rachunkowości, choć niektóre jej artykuły wydają się dążyć w tym kierunku. Również podejście praktyczne wielu biegłych rewidentów badających sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości bazuje na tym samym podejściu, uzasadniając je wyłożoną w ustawie definicją aktywów oraz zasadą ostrożności.

MSSF obok wprowadzenia tej ogólnej zasady dają jeszcze bardzo szczegółowe wytyczne, w jaki sposób zasada ta powinna być stosowana w jednostkach, które sporządzają swoje sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF. Wytyczne te są wyłożone w standardzie MSR 36 - „Utrata wartości aktywów”.
Czego może dotyczyć utrata wartości
Standard MSR 36 szczegółowo wymienia kategorie aktywów, których nie dotyczy. Zapisy dotyczące sposobów wyceny tych kategorii aktywów są ujęte w odpowiednich standardach ich dotyczących. W szczególności kwestia oceny utraty wartości nie dotyczy (między innymi) następujących kategorii aktywów:
• zapasów,
• aktywów z podatku odroczonego,
• aktywów finansowych wycenianych zgodnie z MSR 39 „Instrumenty finansowe”,
• nieruchomości zaklasyfikowanych jako inwestycyjne,
• aktywów utworzonych na podstawie MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe”,
• aktywów zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży.
Wszystkie pozostałe kategorie aktywów mogą podlegać ocenie pod względem utraty wartości. W szczególności dotyczy to oczywiście środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ale także wartości firmy, inwestycji w jednostki zależne, stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia.
Przyjęcie modelu aktualizacyjnego w wycenie środków trwałych lub pewnych grup środków trwałych nie zwalnia z obowiązku badania tych aktywów pod kątem utraty wartości.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00