Porada
Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych w organizacjach - korzyści dla pracodawców
Organizacje coraz częściej decydują się na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych. Zatrudnienie takiego pracownika to nie tylko dodatkowe obowiązki dla pracodawcy (o których pisaliśmy w poprzednim numerze Poradnika) - organizacja może bowiem liczyć również na dofinansowania i ulgi z tego tytułu.
Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) przewidują wiele świadczeń dla pracodawców, które mają wspomóc zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Świadczenia te polegają głównie na pomocy finansowej udzielanej pracodawcom w postaci dofinansowań i zwrotów. W szczególnych przypadkach przewidziano również dopuszczalność obniżenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - co pozwala pracodawcom uniknąć obowiązkowych wpłat na PFRON.
Zwrot kosztów stworzenia lub przystosowania stanowiska pracy
W celu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym i znacznym, pracodawca musi stworzyć lub dostosować odpowiednie miejsce pracy. W praktyce często pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Aby odciążyć pracodawców - i zachęcić ich do zatrudniania pracowników niepełnosprawnych - ustawa o rehabilitacji przewiduje możliwość zwrotu kosztów stworzenia lub dostosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right