Artykuł
Działalność warsztatów terapii zajęciowej a VAT
Fundacja jest czynnym podatnikiem VAT. Od niedawna prowadzi warsztat terapii zajęciowej. Niektóre towary wytworzone przez niepełnosprawnych uczestników tych zajęć są przez fundację sprzedawane. Jednocześnie fundacja otrzymuje dofinansowanie z PFRON na ten warsztat. Czy w związku z dokonywaną sprzedażą dofinansowanie to podlega opodatkowaniu VAT? Czy sprzedaż tych towarów w ogóle podlega VAT, skoro z przepisów wynika, że działalność zakładu nie ma charakteru zarobkowego?
Dofinansowanie warsztatu terapii zajęciowej odnosi się do kosztów jego utworzenia i działania, a nie do ceny sprzedawanych towarów wytworzonych w tym warsztacie - dlatego nie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast - mimo że z przepisów wynika, że działalność warsztatu ma charakter niezarobkowy - sprzedaż wytworzonych w nim towarów jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT - i tym samym podlega opodatkowaniu.
Warsztaty terapii zajęciowej
Do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zalicza się uczestnictwo tych osób w warsztatach terapii zajęciowej (art. 10 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; dalej: ustawa o rehabilitacji). Według definicji zawartej w art. 10a ust. 1 ustawy o rehabilitacji, warsztat oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right