Artykuł
Korekta roczna za 2011 r.
Organizacje, które w 2011 r. odliczały podatek naliczony według proporcji lub zmieniły przeznaczenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa przekroczyła 15 000 zł, są zobowiązane w deklaracji za styczeń dokonać korekty rocznej - jeśli rozliczają się za okresy miesięczne. Termin złożenia tej korekty mija 27 lutego 2012 r.
Organizacje, aby przystąpić do korekty za 2011 r., muszą przede wszystkim ustalić wysokość obrotów za ten rok. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, a w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Co jest obrotem
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Sprzedaż jest natomiast definiowana jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Do obrotu nie wliczamy:
● importu towaru i usług,
● wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
● dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
INTERPRETACJE
Przy obliczaniu współczynnika proporcji uprawniającego do częściowego odliczenia podatku naliczonego (art. 90 ust. 3 ustawy [o VAT]) nie uwzględnia się importu usług. Kwoty, jakie nabywający zobowiązany jest zapłacić z tytułu nabycia usług, nie stanowią bowiem obrotu w myśl art. 29 ust. 1 ustawy [o VAT] i tym samym nie należy ich uwzględniać przy ustalaniu proporcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right