Artykuł
Kiedy organizacja korzysta ze zwolnienia z VAT
Ostatnia nowelizacja przepisów dotyczących zwolnień z VAT dotyczyła również organizacji pozarządowych. Mimo że minął już prawie rok od dnia wejścia w życie zmian, stosowanie ich w praktyce nadal sprawia organizacjom wiele problemów. W prawidłowej interpretacji tych przepisów pomagają aktualnie wydawane interpretacje.
Od 1 stycznia 2011 r. uchylony został załącznik nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), zawierający wykaz usług zwolnionych z podatku, który w pozycji 10 wymieniał - jako zwolnione - usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) - PKWiU 91. Dotychczasowe regulacje zostały przeniesione do treści ustawy.
Zasadnicze znaczenie w przypadku organizacji pozarządowych ma obecnie art. 43 ust. 1 pkt 21 i 31 ustawy o VAT. Przepisy te regulują zwolnienie z podatku dla usług świadczonych przez organizacje. Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas ujęte były w załączniku nr 4, odstąpiono od ich identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych - określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.
Według tych regulacji, z VAT zwolnione są usługi świadczone przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona z VAT, lub w zakresie której członkowie ci nie są uznawani za podatników w celu świadczenia swoim członkom usług bezpośrednio niezbędnych do wykonywania tej działalności zwolnionej lub wyłączonej z podatku, w przypadku gdy grupy te ograniczają się do żądania od swoich członków zwrotu kosztów do wysokości kwoty indywidualnego udziału przypadającego na każdego z nich w ogólnych wydatkach tych grup, poniesionych we wspólnym interesie, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right