Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-11-09

Darowizna dla fundacji nie może być pozorna

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w niektórych sytuacjach darczyńca może nie mieć prawa do odliczenia darowizny od swojego dochodu ze względu na niezgodne z istotą darowizny jej wykorzystanie przez obdarowaną organizację pozarządową.

Z najnowszego rozstrzygnięcia sądu wynika, że na prawo do odliczenia darowizny przez darczyńcę może mieć wpływ sposób wydatkowania pieniędzy przez obdarowaną organizację non profit. W sprawie rozstrzygniętej 7 lipca 2011 r. organom podatkowym udało się udowodnić pozorny charakter umów między darczyńcą a fundacją, a także wykazać, że w zamian za darowiznę fundacja dokonała świadczenia wzajemnego na rzecz darczyńcy i osób z nim powiązanych.

Stan faktyczny

Fundatorem fundacji była spółka z o.o. Jednocześnie, w okresie objętym postępowaniem ocenianym przez NSA, fundacja była udziałowcem tej spółki z o.o. Posiadane przez fundację udziały o wartości 896 000 zł stanowiły aż 89,6% kapitału podstawowego spółki z o.o. Prezesem jednoosobowego zarządu spółki z o.o. był brat prezesa zarządu fundacji. Dodatkowo, prezes spółki z o.o. zasiadał w radzie fundacji razem z żoną i ojcem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00