Staż dla bezrobotnych w organizacji pozarządowej
Organizacje pozarządowe mogą przyjmować osoby bezrobotne na staże. Staż ma pomóc bezrobotnemu w nabywaniu umiejętności praktycznych do wykonywania pracy. W przypadku podmiotów non profit organizowanie stażu może pełnić dwojaką funkcję. Po pierwsze - wpisuje się w zakres działalności statutowej tych organizacji, które zajmują się sferą aktywizacji zawodowej poszczególnych środowisk społecznych, a po drugie - dla wszystkich organizacji może stanowić wydatną pomoc w realizacji ich przedsięwzięć i celów statutowych.
KRYSTYNA WIĘCŁAWSKA-STYSZ
Ta forma aktywizacji bezrobotnych uregulowana jest w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (dalej: rozporządzenie).
Bezrobotny przyjęty na staż wykonuje zadania w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z organizatorem stażu (organizacją).
Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta. W miastach na prawach powiatu kompetencje w zakresie stażu przysługują prezydentowi miasta.
Wniosek o zawarcie umowy
Jeśli organizacja chce zorganizować staż dla bezrobotnych, musi złożyć do starosty wniosek o zawarcie umowy na zorganizowanie stażu. Informacje, które należy podać we wniosku, wymienione są w § 1 rozporządzenia. We wniosku organizator może również wskazać konkretnego bezrobotnego, którego przyjmuje na staż. Starosta - w terminie miesiąca - pisemnie informuje organizatora o sposobie rozpatrzenia wniosku.