Artykuł
Zmiany w ustawie o VAT - ważne dla organizacji
Od 1 kwietnia br. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Według nowych zasad rozliczane są nieodpłatne świadczenia. Zmienione zostały również zasady odliczania VAT obliczonego według proporcji oraz korekty rocznej. Doprecyzowano przy tym zasady korzystania ze zwolnień z VAT oraz wprowadzone nowe.
Joanna Dmowska
Ostatnie zmiany z zakresie podatku od towarów i usług wprowadziła ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.
Nieodpłatne świadczenia
Najbardziej istotne dla organizacji pozarządowych są zmiany dotyczące rozliczania świadczeń nieodpłatnych. W tym zakresie przepisy ustawy z 18 marca 2011 r. zmieniły regulacje przewidujące obowiązek opodatkowania nieodpłatnych świadczeń - zarówno nieodpłatnych dostaw towarów, jak i nieodpłatnego świadczenia usług.
Zmiana art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) zakończy zapewne konflikt między organami podatkowymi a podatnikami. Do tej pory sądy administracyjne stawały po stronie podatników - uznając, że nieodpłatna dostawa towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu VAT. Nie było w tym przypadku znaczenia, czy przekazujący odliczył VAT oraz czy towar spełniał warunki, aby uznać go za prezent o małej wartości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right