Organizacja uczestniczy w aktywizacji bezrobotnych
Organizacje pozarządowe mają okazję włączyć się w proces aktywizacji osób pozostających bez pracy. Obowiązują już przepisy, które umożliwiają takie działania - przede wszystkim poprzez organizację praktyk absolwenckich i stażu dla bezrobotnych.
Przepisy ustawy o praktykach absolwenckich (dalej: ustawa) - obowiązujące od 28 sierpnia 2009 r. - zostały dość przychylnie przyjęte przez środowiska pracowników i pracodawców. Mają one na celu przede wszystkim ułatwienie absolwentom zdobycia doświadczenia zawodowego, które powinno ułatwić w przyszłości znalezienie pracy przez tego absolwenta, a czasem uzyskanie zatrudnienia u podmiotu, który przyjął go na taką praktykę.
Organizacja może przyjmować na praktyki
Ustawa stanowi, że podmiotem przyjmującym na praktykę może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Natomiast praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Warto dodać, że dotyczy to także osób, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum.
Trzeba przypomnieć, że zasadniczo, świadectwa szkolne oraz świadectwa maturalne uzyskane za granicą uznaje się za równorzędne świadectwom ukończenia odpowiednich szkół publicznych i świadectwom dojrzałości określonym w ustawie - na zasadach przewidzianych w umowach międzynarodowych (art. 93 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).
Na czym polega praktyka absolwencka
Omawiana praktyka może być odpłatna lub nieodpłatna. Jeśli będzie odbywana odpłatnie, wówczas praktykantowi przysługuje miesięczne świadczenie pieniężne, które nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2009 r. będzie to kwota brutto (1276 zł x 2).