Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-01-01

Choroba pracownika i niepracownika a prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego

Świadczenia z tytułu choroby przysługują nie tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umów o pracę. Prawo do takich świadczeń przysługuje również osobom zatrudnionym na podstawie innych tytułów prawnych. Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki chorobowe - podstawowe zasady ich naliczania i wypłacania znajdziecie Państwo w poniższym opracowaniu.

Wynagrodzenie chorobowe
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
• choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,
• wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia,
• poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Powyższe stawki wynagrodzenia chorobowego określone zostały przepisami Kodeksu pracy i dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie innych tytułów prawnych, kwestia wynagrodzenia chorobowego powinna zostać określona w umowie zawartej z pracownikiem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00