Data publikacji: 01.12.2005
Odprawy i wynagrodzenia z FGŚP dla pracowników stowarzyszeń i fundacji
Wynagrodzenia przysługujące pracownikom podlegają szczególnej ochronie prawnej.
Kwestie ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności pracodawcy uregulowane zostały w ustawie z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej: ustawa o niewypłacalności pracodawcy). Celem tej ustawy jest zapewnienie i ochrona przysługującego pracownikom wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy w wyjątkowych sytuacjach, takich jak niewypłacalność pracodawcy, jego upadłość lub likwidacja. Poniższy tekst - na Państwa życzenie - ma na celu przybliżenie zasad i warunków korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Warunek - niewypłacalność pracodawcy
Korzystanie ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uzależnione jest bezpośrednio od niewypłacalności pracodawcy. Pracodawcami są również organizacje pozarządowe. Ze względu na niedochodowy charakter działalności, często borykają się one z problemem niewypłacalności. Co wtedy?
Prawo o stowarzyszeniach przewiduje możliwość rozwiązania stowarzyszenia na podstawie uchwały własnej lub przez sąd. Podobnie określa to ustawa o fundacjach: w razie osiągnięcia celu, dla którego fundacja była ustanowiona, lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji, fundacja podlega likwidacji.
O niewypłacalności pracodawcy, która jest warunkiem koniecznym do korzystania ze świadczeń Funduszu, mówimy dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione określone przepisami prawa upadłościowego przesłanki.