Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Aktualizacja wyceny aktywów trwałych według ustawy o rachunkowości

Aktualizacja wyceny aktywów trwałych według ustawy o rachunkowości

mgr JOANNA NIESZPOREK

W ustawie o rachunkowości zasoby majątkowe jednostki zostały zdefiniowane przez najistotniejsze ich cechy: aktywa powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń mają spowodować w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, podlegają kontroli jednostki, a ich wartość ma być wiarygodnie określona (art. 3 ust. 1 pkt 12).

Zatem z uwagi na fakt wykorzystywania aktywów przez jednostkę, będący konsekwencją prowadzenia działalności gospodarczej, oraz takie zdefiniowanie aktywów w ustawie istotą aktywów jest to, iż zakłada się, że w przyszłości spowodują, pośrednio lub bezpośrednio, wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Osiąganie przychodów w toku działalności łączy się bowiem z wykorzystaniem różnych aktywów jednostki.

Zatem ich wiarygodnie określona wartość ma odzwierciedlać, ustaloną i przewidywaną na dzień wyceny, zdolność aktywów do spowodowania w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych, czyli wzrostu przychodów (zysków, zmniejszenia kosztów, strat).

Korzyści te, zgodnie z definicją ustawy, rozumiane są jako przychody i zyski odzwierciedlone w postaci zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru (nie przez wniesienie środków przez udziałowców czy właścicieli) – art. 3 ust. 1 pkt 30. Natomiast koszty i straty w działalności gospodarczej objawiają się w formie zmniejszenia wartości aktywów albo wzrostu zobowiązań i rezerw, które doprowadzają do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru (inaczej niż przez wycofanie środków przez udziałowców czy właścicieli) – art. 3 ust. 1 pkt 31.

Ujmując w księgach rachunkowych, a następnie w bilansie, kontrolowane przez jednostkę aktywa, należy ocenić, czy można wiarygodnie ustalić ich wartość oraz możliwości osiągnięcia korzyści ekonomicznych dla poszczególnych składników aktywów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00