Artykuł
Jak prawidłowo zatrudniać obywateli Ukrainy i Białorusi
Zatrudnienie obywateli Białorusi i Ukrainy w Polsce nie wymaga uzyskania przez nich zezwolenia na pracę. Jednak takie zatrudnienie bez zezwolenia może trwać maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy.
W okresie wakacyjnym zwiększa się liczba zatrudnianych w Polsce obywateli Ukrainy i Białorusi. Jest to m.in. związane z tym, że mają mniejsze wymagania finansowe niż pracownicy krajowi. Zatrudnienie w Polsce obywateli spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegii, Luksemburga i Islandii) oraz Szwajcarii jest związane z koniecznością uzyskania przez nich zezwolenia na pracę. Możliwe jest jednak zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy Polski w tzw. trybie uproszczonym, tj. bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Skorzystanie z trybu uproszczonego dotyczy zarówno obywateli Białorusi, jak i Ukrainy. Taka procedura zatrudnienia obcokrajowca jest tania i wiąże się z niewieloma formalnościami.
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym
Powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę jest dopuszczalne w przypadku cudzoziemców będących obywatelami Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy (§ 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi...). Cudzoziemcy ci w ramach uproszczonej procedury mogą wykonywać pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców powierzających im wykonywanie pracy. Praca nie musi być wykonywana w sposób ciągły przez pełne 6 miesięcy, ale może składać się z kilku okresów, które po zsumowaniu nie przekroczą łącznie 6 miesięcy, ale zmieszczą się w 12 miesiącach.
Procedura zatrudnienia cudzoziemca w trybie uproszczonym
Krok 1. Złóż w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right