Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-07-02

Jak prawidłowo tworzyć harmonogramy czasu pracy

Tworzenie harmonogramów czasu pracy jest niezbędne wówczas, gdy pracownicy nie mają ustalonych stałych godzin i stałych dni wykonywania pracy. Planując grafik czasu pracy, pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby pracowniczej.

Pracodawca nie musi tworzyć indywidualnych rozkładów czasu pracy (harmonogramów, grafików), jeżeli:

● rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę (będą to stałe rozkłady wskazujące na wykonywanie pracy w tych samych dniach i tych samych godzinach),

● w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm czasu pracy (zadaniowy czas pracy),

● na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchome rozkłady czasu pracy,

● na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

W pozostałych sytuacjach pracownik nie ma innych, poza grafikiem czasu pracy, źródeł informacji o tym, kiedy będzie musiał świadczyć pracę. Harmonogramy powinny być zatem tworzone wszędzie tam, gdzie nie ma stałych, ustalonych w przepisach wewnątrzzakładowych lub w inny sposób (np. w porozumieniu zawartym z pracownikiem, dotyczącym stosowania wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy) godzin i dni pracy.

Harmonogramy mogą być tworzone w formie pisemnej lub elektronicznej na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, przy czym minimalnie muszą obejmować co najmniej 1 miesiąc (art. 129 § 3 Kodeksu pracy). Inne okresy, na jakie powinny być sporządzane harmonogramy, obowiązują w stosunku do kierowców i pracowników instytucji kultury.

Pracownik powinien otrzymać swój grafik co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Zasady tworzenia harmonogramów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00