Jak zgłaszać i korygować w ZUS dane zleceniobiorców po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują zmiany przepisów dotyczące zasad rozstrzygania zbiegów tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w przypadku zleceniobiorców. Płatnicy mogą obecnie zwrócić się do ZUS z pytaniem, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zatrudniony u nich zleceniobiorca. W związku z możliwością uzyskania takiego rozstrzygnięcia koniecznością staje się korygowanie danych dotyczących zleceniobiorców w sytuacji, gdy płatnik samodzielnie źle ustalił obowiązek ubezpieczeniowy, którym powinni zostać objęci.
Zleceniodawca, czyli płatnik składek, w pierwszej kolejności ma obowiązek prawidłowo ustalić obowiązek ubezpieczeń zleceniobiorcy i zgłosić go do właściwych ubezpieczeń.
I. Dokumentacja zgłoszeniowa
Zgłoszenie do ubezpieczeń
Zasadniczo zgłoszenia ubezpieczonego trzeba dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Dla zleceniobiorców datą powstania obowiązku ubezpieczeń jest dzień oznaczony w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Również w przypadku gdy 2 (lub więcej) umowy zlecenia są zawarte z tym samym płatnikiem (przedmiot umów jest różny), płatnik z każdej z tych umów powinien zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. Przez "umowę zlecenia" należy rozumieć umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Dokumenty zgłoszeniowe dla zleceniobiorcy
Nazwa formularza | Kiedy należy go wypełnić |
ZUS ZUA - Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej | zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu lub tylko ubezpieczeniom społecznym |
ZUS ZZA - Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych | zleceniobiorca podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu |
ZUS ZIUA - Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej |