Porada
Na jakich zasadach pracodawcy zatrudniający osoby bezrobotne do 30. roku życia mogą zostać zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP
Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną w wieku do 30. roku życia może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za takiego pracownika. Składki na te fundusze nie są wtedy należne przez 12 miesięcy. Warunkiem jest jednak, aby zatrudniana osoba została skierowana do pracodawcy przez urząd pracy.
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) zasadniczo odprowadzają za swoich ubezpieczonych płatnicy składek, za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.
Za kogo przysługuje zwolnienie
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnionych bezrobotnych skierowanych przez urząd pracy, którzy nie ukończyli 30. roku życia (art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right