Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-17

Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób niebędących pracownikami po przerwie w ubezpieczeniu chorobowym

Jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, to ustalając podstawę wymiaru zasiłku uwzględnia się również pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia z poprzedniego tytułu. Liczba pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia uwzględnionych z poprzedniego i obecnego tytułu nie może przekraczać 12.

ZMIANY 2016

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny przychód za pełne miesiące kalendarzowe z faktycznego okresu ubezpieczenia (np. osób zatrudnionych na umowę zlecenia).

Nowelizacja ustawy zasiłkowej wprowadziła zmiany polegające na sposobie obliczenia podstawy wymiaru zasiłku w przypadku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00