Artykuł
Dokumentowanie prawa do zasiłków - po zmianach
Od 1 stycznia 2016 r. przestały obowiązywać druki ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b, ZUS Z-10, ZUS Np-7, ZUS Z-15. Zastąpiły je informacje. Dokumentem niezbędnym do przyznania zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, określające przewidywaną datę porodu (za okres przed dniem porodu), złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, oraz odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.
ZMIANY 2016
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r., które określa zakres informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków oraz dokumenty niezbędne do ich wypłaty (dalej: nowe rozporządzenie). Dostosowuje ono przepisy do zmian, jakie obowiązują od 1 i 2 stycznia 2016 r. w Kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej (m.in. przywileje rodzicielskie oraz wprowadzenie tzw. e-zwolnień lekarskich).
Nowe rozporządzenie określa sposób dokumentowania okoliczności mających wpływ na prawo do danego rodzaju zasiłku i jego wysokość, z uwzględnieniem formy (papierowa, elektroniczna) przekazania poszczególnych zaświadczeń, oświadczeń, informacji i innych dowodów, na podstawie których rozpatrywane są uprawnienia zasiłkowe. Część zmian ma charakter porządkowy. W ich wyniku dokumenty niezbędne do przyznania np. zasiłku macierzyńskiego mają się w maksymalnym stopniu pokrywać z dokumentami składanymi przez pracowników w przypadku ubiegania się przez nich o urlopy związane z rodzicielstwem. Ponadto zdefiniowano dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w nowych przypadkach, m.in. ojcu dziecka z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w związku z podjęciem przez nieubezpieczoną-matkę dziecka zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
-
keyboard_arrow_right