Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-02

Co powinny zawierać wnioski dotyczące uprawnień rodzicielskich po zmianach od 2 stycznia 2016 r.

Od 2 stycznia 2016 r. w kompleksowy sposób została uregulowana treść wniosków potrzebnych do ubiegania się o urlopy związane z rodzicielstwem oraz o obniżenie wymiaru czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Z reguły każdy taki wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika, dane dziecka, na które pracownik ubiega się o dane uprawnienie, oraz okres, przez jaki chce z niego korzystać.

ZMIANY 2016

Treść wniosków potrzebnych do ubiegania się o uprawnienia rodzicielskie reguluje od 2 stycznia 2016 r. rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (dalej nowe rozporządzenie). Określa ono także dokumenty składane przez pracownika zamierzającego korzystać z tych uprawnień, potwierdzające spełnienie przez niego wymagań obowiązujących przy występowaniu o te uprawnienia. Wydanie tego rozporządzenia stało się konieczne ze względu na nowelizację Kodeksu pracy, która obowiązuje od 2 stycznia 2016 r. Wprowadziła ona duże zmiany w zakresie udzielania urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych i ojcowskich.

W rozporządzeniu nie znalazły się natomiast przepisy dotyczące udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części w związku z włączeniem tych urlopów od 2 stycznia 2016 r. do urlopu rodzicielskiego.

W związku z uregulowaniem w nowym rozporządzeniu kwestii występowania o urlop wychowawczy albo jego części zostało uchylone rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego. Natomiast jeden z przepisów tego rozporządzenia, tj. dotyczący możliwości wycofywania przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, został przeniesiony do Kodeksu pracy (art. 186 § 7 Kodeksu pracy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00