Jakie problemy pojawiają się przy obsłudze nowego Płatnika - 9 najczęstszych pytań użytkowników
Od 27 kwietnia 2015 r. jest udostępniona nowa wersja programu Płatnik - 10.01.001. Użytkownicy tej aplikacji są podzieleni na 3 grupy, z których każda ma do dyspozycji inny zakres funkcjonalności programu. Płatnicy z najbardziej zaawansowanej grupy "A" mogą na bieżąco weryfikować dane z tymi, które są zapisane w systemie ZUS. Nowy Płatnik automatycznie aktualizuje też metrykę, biblioteki oraz pliki stanowiące poszczególne elementy programu.
Użytkownicy nowego programu Płatnik mają problemy z obsługą niektórych funkcji, które nie są znane z poprzednich wersji aplikacji. Są one związane z dostępnością do niektórych danych czy z zakresem funkcjonalności, z których mogą korzystać.
1. Czy wszyscy płatnicy składek mają obowiązek używania nowego Płatnika 10.01.001 i od kiedy ZUS nie będzie już obsługiwał dokumentów przesyłanych z 9 wersji Płatnika?
Obecnie ZUS przyjmuje dokumenty ubezpieczeniowe ze wszystkich wersji programu Płatnik rozpoczynających się cyframi 9.01.001 oraz z wersji 10.01.001. Do wszystkich tych wersji obowiązkowo trzeba zainstalować najnowszy plik ze słownikami i komponentami programu, tzw. metryki.
Ze względu na nowe funkcjonalności warto zainstalować wersję 10.01.001 programu Płatnik. Automatycznie aktualizuje ona zarówno metrykę, jak i biblioteki oraz pliki stanowiące poszczególne elementy programu. Gdyby ZUS wprowadził w programie zmiany (inne niż zmiany słownikowe), to wersja 10.01.001 również zostałaby automatycznie zaktualizowana. Zatem użytkownicy mogą korzystać z najnowszej dostępnej wersji programu bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów czy słowników. Od września 2014 r. nie są przyjmowane przez ZUS dokumenty przygotowane w wersji 8.01.001 i 8.01.001A programu Płatnik. W przypadku gdy zostanie podjęta decyzja o zaprzestaniu przyjmowania dokumentów z Płatnika 9.01.001 (wersje od "A" do "F"), ZUS poinformuje o tym z wyprzedzeniem.