Porada
Komu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego po zmianach
Od 14 sierpnia 2015 r. w wyniku nowelizacji ustawy zasiłkowej zmieniła się definicja członków rodziny. Za członka rodziny uważa się także osobę niepozostającą z ubezpieczonym w związku małżeńskim, ale będącą rodzicem jego dziecka - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Grono członków rodziny poszerzono też o ojczyma i macochę. W konsekwencji więcej osób będzie mogło skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu w związku ze zwolnieniem od wykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi, a także innymi członkami rodziny. Prawo do zasiłku mają osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i dobrowolnie od pierwszego dnia podlegania temu ubezpieczeniu. Przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Jednak zasiłek opiekuńczy za dany okres wypłaca się tylko jednemu z rodziców, tj. temu, który wystąpił z wnioskiem o jego wypłatę.
Przykład
W rodzinie jest dwoje dzieci w wieku 4 i 6 lat. W okresie od 10 do 20 czerwca 2015 r. dzieci były chore. Z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat wystąpiła pracownica, natomiast z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 6 lat wystąpił pracownik (ojciec dziecka). Łącznie rodzina wykorzystała 22 dni z limitu 60 dni opieki przysługującej w 2015 r.
Prawo do zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
● zdrowym dzieckiem do lat 8 w szczególnych sytuacjach, określonych w przepisach,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right