Jak urlopy związane z rodzicielstwem wpływają na uprawnienia nauczycieli
Nauczyciele, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ze zwolnienia lekarskiego, będą powtarzali staż uprawniający do awansu zawodowego na wyższy stopień na innych zasadach. Nastąpi to wówczas, gdy ich nieobecność z tych przyczyn będzie trwała łącznie dłużej niż rok i 6 miesięcy. Takie zmiany obowiązują od 31 marca 2015 r. Przed zmianą przepisów obowiązek powtarzania stażu w takim przypadku istniał wtedy, gdy nieobecność trwała dłużej niż rok.
Korzystanie przez nauczycieli z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego czy urlopu wychowawczego wpływa przede wszystkim na uprawnienia pracownicze w zakresie urlopów wypoczynkowych i odbywanie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego.
Wpływ urlopów rodzicielskich na awans zawodowy nauczyciela
Obowiązująca do 30 marca 2015 r. regulacja dotycząca procedury odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela przewidywała konieczność przedłużenia tego stażu o czas trwania nieobecności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, jeżeli nieobecność ta trwała nieprzerwanie dłużej niż 1 miesiąc. W przypadku nieobecności z tych powodów trwającej dłużej niż rok nauczyciel musiał ponownie odbyć staż w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela). Dotyczyło to również sytuacji, gdy nauczycielka przed rozpoczęciem korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przebywała choćby na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosi 52 tygodnie, tj. 364 dni. Wystarczyło więc, że kobieta przed porodem skorzystała choćby z kilkudniowego zwolnienia lekarskiego i po powrocie do pracy musiała rozpoczynać staż od początku.