Jak ustalić podstawę wymiaru składek dla pracownika wykonującego pracę za granicą
Pracodawca, który wysyła pracownika za granicę, musi wskazać, czy jest to podróż służbowa, czy delegowanie. Od określenia miejsca wykonywania pracy zależy bowiem ustalenie podstawy wymiaru składek. Jeżeli następuje zmiana miejsca wykonywania pracy, wówczas mamy do czynienia z delegowaniem.
Do ustalenia podstawy wymiaru składek istotne jest odróżnienie podróży służbowej (delegacji) od oddelegowania pracownika. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik odbywa podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu służbowego.
Elementy, które powinny znaleźć się w poleceniu służbowym
W przypadku pracownika odbywającego podróż służbową nie ulega zmianie stałe miejsce pracy określone w umowie o pracę.
Jeżeli natomiast pracownik jest delegowany do pracy za granicę, miejsce wykonywania pracy czasowo ulega zmianie. Z reguły strony zawierają wówczas porozumienie zmieniające do umowy o pracę. W przypadku oddelegowania pracodawca nie ma obowiązku wypłaty należności z tytułu podróży służbowej. W celu ustalenia dla delegowanego pracownika właściwego ustawodawstwa stosuje się przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli więc zostały spełnione warunki oddelegowania (m.in. ograniczony czas oddelegowania pracownika, znaczna część działalności w państwie, w którym znajduje się siedziba pracodawcy), pracownik w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom w Polsce. Zatem podstawa wymiaru składek jest ustalana zgodnie z przepisami ustawy systemowej oraz rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe).