Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-28

Planowanie pracy w równoważnym systemie czasu pracy - praktyczna instrukcja

Tworząc harmonogramy w systemie równoważnym pracodawca powinien pamiętać o prawidłowym ustaleniu wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, o przestrzeganiu maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy, odpoczynkach tygodniowych oraz o minimalnej liczbie dni wolnych. To pozwoli na stworzenie prawidłowego grafiku.

System równoważny czasu pracy może być wprowadzony, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wprowadza się go w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy).

Krok 1. Ustalenie wymiaru czasu pracy

Przystępując do tworzenia harmonogramów czasu pracy w systemie równoważnym pracodawca musi najpierw ustalić obowiązujący pracowników wymiar czasu pracy. Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracodawca może i powinien zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Wymiar ustala się:

● mnożąc 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

● dodając iloczyn 8 godzin i dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku,

● odejmując iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (gdyż jedynie święta przypadające w niedziele nie obniżają wymiaru czasu pracy).

PRZYKŁAD

Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym obowiązujący w sierpniu 2014 r. ustalamy następująco:

40 godzin x 4 tygodnie pracy (tygodnie pracy przypadają od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21 oraz od 22 do 28 sierpnia) + 8 godzin x 1 dzień wystający przypadający od poniedziałku do piątku (29 sierpnia) - 8 godzin x 1 święto przypadające od poniedziałku do soboty (15 sierpnia) = 160 godzin.

Pracodawca może zatem zaplanować pracownikom do przepracowania w sierpniu 2014 r. 160 godzin.

Ustalając wymiar czasu pracy dla równoważnego systemu czasu pracy należy pamiętać o świętach przypadających w soboty. One, tak jak święta przypadające we wszystkich innych dniach niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00