Artykuł
Warunki przyznawania ubezpieczonym emerytury częściowej
Osoby, które udowodniły długi staż ubezpieczeniowy (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat), mogą przejść na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Nie muszą wówczas rezygnować z pracy, aby pobierać świadczenie emerytalne w pełnej wysokości.
Obowiązujące przepisy przewidują, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą przejść na emeryturę, co do zasady, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Do końca 2012 r. wiek ten wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a od 1 stycznia 2013 r. ulega stopniowemu wydłużeniu (o 1 miesiąc dla osób urodzonych w każdym kolejnym kwartale). Wydłużenie wieku emerytalnego dotyczy wszystkich mężczyzn z tej grupy wiekowej oraz kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. Przykładowo, dla mężczyzny urodzonego w I kwartale 1949 r. - wiek ten wynosi 65 lat i 5 miesięcy, a dla urodzonego w II kwartale 1949 r. - 65 lat i 6 miesięcy itd. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma wynosić 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Kiedy można przejść na emeryturę
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., po spełnieniu określonych wymagań, mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę (np. z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), a także na emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nowelizacja ustawy emerytalnej z 11 maja 2012 r. wprowadziła też dla nich dodatkową możliwość uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Katalog świadczeń przewidzianych w tej ustawie został bowiem poszerzony o emeryturę częściową, przewidzianą dla osób, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a spełniają łącznie dwa warunki:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right