Artykuł
Przedawnienie roszczenia o wypłatę zasiłku
Świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa są wypłacane wraz z wypłatą wynagrodzenia za pracę. Może się jednak zdarzyć, że płatnik nie wypłaci zasiłku z przyczyn leżących po stronie pracownika lub z własnej winy. W takiej sytuacji należny zasiłek trzeba wypłacić, jeżeli nie uległ przedawnieniu.
Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługiwał. Jeżeli się zdarzy, że osoba uprawniona do zasiłku, z różnych niezależnych od siebie przyczyn (np. była w śpiące, miała amnezję), nie wystąpiła z wnioskiem o wypłatę świadczenia, wówczas termin 6 miesięcy należy liczyć od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
PRZYKŁAD
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność korzystała z zasiłku chorobowego przez 120 dni - do 18 kwietnia 2013 r. Podczas porządkowania dokumentów 10 marca 2014 r. znalazła zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 19 kwietnia do 13 maja 2013 r. (25 dni), którego nie dostarczyła do ZUS. Jeśli zwolnienie lekarskie zostanie przekazane do ZUS, wyda on decyzję odmawiającą prawa do zasiłku chorobowego, gdyż termin przedawnienia minął 13 listopada 2013 r. W tej sytuacji nie można uznać, że niedostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło z przyczyn niezależnych od tej osoby, gdyż zapomnienie nie jest przeszkodą uniemożliwiającą dostarczenie zwolnienia we właściwym czasie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right